Dansk Folkeparti klar med 67 kandidater til folketingsvalget

0
7645
Dansk Folkepartis formand Morten Messerschmidt . Foto: Carsten Lundager

Dansk Folkeparti har nu kandidatlisten klar til folketingsvalget. ”Vi stiller med et stærkt hold, som bliver en spydspids i genrejsningen af DF”, siger partiformand Morten Messerschmidt

Dansk Folkeparti er klar med holdet af kandidater, der skal slås for DFs farver til det folketingsvalg, som ventes at blive udskrevet meget snart. Dansk Folkeparti stiller med i alt 67 folketingskandidater og bliver dermed bredt repræsenteret i samtlige storkredse over hele landet.

DFs formand Morten Messerschmidt glæder sig over de mange kandidater, som repræsenterer både erfaring og en række nye talenter.

”Vi er klar til valg – og glæder os til at krydse klinger med Mette Frederiksen og de andre partier. På trods af den turbulente periode, vi har været igennem, er jeg godt tilfreds med at stille med et så stærkt kandidathold, som vi her kan præsentere. Det tegner godt for Dansk Folkeparti og den udvikling af partiet, som jeg og den øvrige ledelse har sat i gang”, siger Morten Messerschmidt – og fortsætter:

”Modgang gør stærk, og jeg er ikke et sekund i tvivl om, at dette hold på 67 kandidater, der nu melder sig klar til at kæmpe for Danmark og Dansk Folkeparti, vil være en spydspids i genrejsningen af vores parti”.

”Vi er klar til valg – og glæder os til at krydse klinger med Mette Frederiksen og de andre partier”

Morten Messerschmidt, formand for Dansk Folkeparti

FAKTA: DE 67 KANDIDATER

Københavns Storkreds
1. Østerbrokredsen Kim Malmberg Hansen
2. Sundbyvesterkredsen Brian Bruun
3. Indre Bykredsen Paw Karslund
4. Sundbyøsterkredsen Brian Bruun
5. Nørrebrokredsen Birgitte Milling
6. Bisbebjergkredsen Kim Malmberg Hansen
7. Brønsbøjkredsen Jannie Bøgh
8. Valbykredsen Jannie Bøgh
9. Vesterbrokredsen Birgitte Milling
10. Falkonerkredsen John Bo Hansen
11. Slotskredsen John Bo Hansen
12. Tårnbykredsen Paw Karslund

Kbh. Omegns Storkreds 
1. Gentoftekredsen Rita Rahbek Russell
2. Lyngbykredsen Julie Korfitsen
3. Gladsaxekredsen Susanne Damsgaard
4. Rødovrekredsen Cecillie Winther Kristensen
5. Hvidovrekredsen Mikkel S. Dencker
6. Brøndbykredsen Morten Messerschmidt
7. Taastrupkredsen Kenneth Kristensen Berth
8. Ballerupkredsen Michael Jensen

Nordsjællands Storkreds 
1. Helsingørkredsen Kandidat på trapperne
2. Fredensborgkredsen Pia Adelsteen
3. Hillerødkredsen Marlene Harpsøe
4. Frederikssundkredsen Rune Oliver Christensen
5. Egedalkredsen Christian Sødergren
6. Rudersdalkredsen Gert Løfgren

Bornholms Storkreds
1. Rønnekredsen Mette Sode Hansen
2. Aakirkebykredsen Mette Sode Hansen
René Danielsson
Sabine Lyngberg

Sjællands Storkreds
1. Lollandskredsen Kandidat på trapperne
2. Guldborgsundskredsen René Christensen
3. Vordingborgkredsen Kim Errebo
4. Næstvedkredsen Pia Kjærsgaard
5. Faxekredsen Simon Hampe Sørensen
6. Køgekredsen Anders Ladegaard Bork
7. Grevekredsen Marie Hansen
8. Roskildekredsen Merete Dea Larsen
9. Holdbækkredsen Jan Herskov
10. Kalundborgkredsen John Vind
11. Ringstedkredsen Lars Damgaard
12. Slagelsekredsen Søren Lund Hansen

Fyns Storkreds
1. Odense Østkredsen Signe Vedersø Keldorff
2. Odense Vestkredsen Alex Ahrendtsen
3. Odense Sydkredsen Cheanne Nielsen
4. Assenskredsen Lars Kolling
5. Middelfartkredsen Alex Ahrendtsen
6. Nyborgkredsen Frank Sørensen
7. Svendborgkredsen Dorthe Ullemose
8. Faaborgkredsen Charlotte Møller-Madsen

Sydjyllands Storkreds
1. Sønderborgkredsen Peter Kofod
2. Aabenraakredsen Peter Kofod
3. Tønderkredsen Jon Krongaard
4. Esbjerg Bykredsen Lene Baggesø
5. Esbjerg Omegnskredsen Lene Baggesø
6. Vardekredsen Susanne Eilersen
7. Vejenkredsen Susanne Eilersen
8. Vejle Nordkredsen Kenneth Fredslund Petersen
9. Vejle Sydkredsen Svend Erik Nielsen
10. Fredericiakredsen Lasse Holmqvist
11. Kolding Nordkredsen Søren Rasmussen
12. Kolding Sydkredsen Søren Rasmussen
13. Haderslevkredsen Jon Krongaard

Østjyllands Storkreds
1. Århus Sydkredsen Laura Guldager
2. Århus Vestkredsen Danny Rosenkilde
3. Århus Nordkredsen Danny Rosenkilde
4. Århus Østkredsen Laura Guldager
5. Djurskredsen Kim Christiansen
6. Randers Nordkredsen Nick Zimmermann
7. Randers Sydkredsen Nick Zimmermann
8. Favrskovkredsen Anders Vistisen
9. Skanderborgkredsen Daniel Aage Holm
10. Horsenskredsen Michael Nedersøe
11. Hedenstedkredsen Anders Vistisen

Vestjyllands Storkreds
1. Struerkredsen Mikael Lund Jensen
2. Skivekredsen Majbritt Birkholm
3. Viborg Vestkredsen Lone Langballe
4. Viborg Østkredsen Lone Langballe
5. Silkeborg Nordkredsen Kuno Danielsen
6. Silkeborg Sydkredsen Kuno Danielsen
7. Ikastkredsen Jakob Kjærsgaard Mortensen
8. Herning Sydkredsen Erling Præstekjær
9. Herning Nordkredsen Mikael Lund Jensen
10. Holstebrokredsen Majbritt Birkholm
11. Ringkøbingkredsen Jakob Kjærsgaard Mortensen

Nordjyllands Storkreds
1. Frederikshavnkredsen Nana Harring
2. Hjørringkredsen Morten Marinus
3. Brønderslevkredsen Carsten Ullmann Andersen
4. Thistedkredsen Ib Poulsen
5. Himmerlandskredsen Nana Harring
6. Mariagerkredsen Kandidat på trapperne
7. Aalborg Østkredsen Morten Marinus
8. Aalborg Vestkredsen Carsten Ullmann Andersen
9. Aalborg Nordkredsen Christian Langballe