Grundlovsdag nærmer sig: Her kan du møde DF’s politikere

0
794
Grundlovsdag blev afholdt på Lykkesholm Slot syd for Nyborg tilbage i 2021. I 2024 er arrangementerne spredt ud i hele Danmark. Foto: Carsten Lundager

Den 5. juni vil Dansk Folkeparti markere tilblivelsen af Danmarks Riges Grundlov af 1849, hvor et bredt udsnit af folketingsmedlemmer samt kandidater til Europa-Parlamentsvalget vil stå for årets taler i alle dele af Danmark. 

Dansk Folkeparti varmer op til Europa-Parlamentsvalget, der løber af stablen blot fire dage efter Grundlovsdag. Der vil derfor heller ikke være nogen tvivl om, at årets taler vil stå i lyset af dette.

DF opfordrer både medlemmer som ikke-medlemmer at fejre Grundloven sammen med partiet samt få en tiltrængt afveksling fra den højspændte valgkamp i hyggelige og uformelle omgivelser.

Her kan du finde dit nærmeste DF-Grundlovsmøde den 5. juni

Region Hovedstaden

Bornholms Regionskommune

Ekkodalshuset – Ekkodalsvej 5, 3720 Aakirkeby

Taler: Alex Ahrendtsen

Kl. 14:00

Københavns Kommune

Amager Strandvej 53, 2300 København S

Talere: Pia Kjærsgaard, Finn Rudaizky og Hans Blaaberg

Kl. 11:00

Frederikssund Kommune

Kalvøen, 3600 Frederikssund

Talere: Mette Thiesen, Tobias Weische og Hans Blaaberg

Kl. 10:30

Lyngby-Taarbæk Kommune

Frieboeshvile – Lyngby Hovedgade 2, 2800 Kgs. Lyngby

Talere: Mette Thiesen og Finn Rudaizky

Kl. 13:00

Region Sjælland

Greve Kommune

Greve Museum – Bækgårdsvej 9, 2670 Greve

Taler: Hans Blaaberg

Kl. 11:15

Lolland Kommune

Rødbyvej 189, 4900 Nakskov

Talere: Pia Kjærsgaard, Majbritt Birkholm og Søren Hansen

Kl. 16:00

Kalundborg Kommune

Kultur- og Bevægelsesparken – Rosenvænget 23, 4270 Høng

Talere: Mette Thiesen, Majbritt Birkholm og Tobias Weische

Kl. 13:00

Odsherred Kommune

Hotel HøjbySø, Ellingebjergvej 1, 4573 Højby

Talere: Julie Jacobsen (EP-kandidat og byrådsmedlem for DF), fødevare- og landbrugsminister Jacob Jensen (V), Helle Laursen Petersen, EP-kandidat og byrådsmedlem for Konservative

Kl. 13.00

Region Syddanmark

Odense Kommune

Sandhusvej 74, 5000 Odense

Taler: Morten Messerschmidt

Kl. 12:45

Langeland Kommune

Hine Anlæg – Spodsbjergvej 82, 5900 Rudkøbing

Talere: Peter Kofod og Sune Nørgaard

Kl. 13:30

Aabenraa Kommune

Oksevejen 35, 6360 Tinglev

Taler: Morten Messerschmidt

Kl. 15:15

Kolding Kommune

Skamlingsbanken – Skamlingsvejen 123, 6093 Sjølund

Talere: Anders Vistisen og Rune Bønnelykke

Kl. 12:45

Region Midtjylland

Randers Kommune

Teatersalen – Vestergade 15, 8900 Randers

Talere: Nick Zimmermann, Michael Nedersøe og Inger Marie Tryde

Kl. 13:00

Ikast-Brande Kommune

Søndergade 1, 7361 Ejstrupholm

Talere: Peter Kofod, Majbritt Birkholm og Rune Bønnelykke

Kl. 9:00

Region Nordjylland

Aalborg Kommune

Skudehavnsvej 13, 9000 Aalborg

Talere: Mikkel Bjørn og Ib Poulsen

Kl. 11:00

Thisted Kommune

Hyttefadet – Skyumvej 31, 7700 Thisted

Talere: Mikkel Bjørn og Ib Poulsen

Kl. 14:30